بنام خدا - سایت فرهنگی المعین
جمعه 31 دسامبر


یا مولای یا صاحب الزمان

به سایت فرهنگی المعین خوش آمدید.

امام صادق (علیه‌ السلام):

مُجَامَلَةُ النّاسِ ثُلْثُ العَقْلِ.

برخورد خوب با مردم، یک سوم خردمندی است.

رسول خدا (صلّی ‌الله ‌علیه ‌وآله):

همه شما از نسل آدم هستید و آدم از خاک است و ارجمندترین شما نزد خدا پرهیزکارترین شما است.

ثبت شده در وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی و مركز توسعه تجارت الكترونیكی وزارت صنعت

استفاده از مطالب سایت فرهنگی المعین در جهت نشر ارزشهای دینی و اسلامی به ویژه ارزشهای شیعی حتی بدون درج منبع مجاز می باشد.

در صورت هر گونه راهنمایی تماس بگیرید

جهت نمایش بهتر مطالب از فایرفاکس FireFox استفاده نمایید

با همکاری و پشتیبانی نیاز جهان Www.NiazeJahan.Net

خلاصه قسمت یازدهم(11) مختارنامهReviewed by مدیر سایت المعین (نیاز جهان) on Dec 31Rating:

مختار از مقصدش به کسی چیزی نمی گوید، حتی به کیان. هنگام خداحافظی با کیان و بن کامل به آنها می سپارد تا از میان افراد قبایلی که مخالف یزیدند، یارگیری کنند. سپس یکه و تنها به راه می افتد. در بیابان دو تن از افراد قبیله اش را (ثقف) می بیند، آنها به مختار می گویند که آل زبیر در حجاز یزید را کافر خوانده و مشغول بیعت گرفتن از مردم هستند، ادعای خونخواهی امام حسین (ع) و یارانش را نیز دارند!

مختار در بیابان به راه خود ادامه می دهد که ناگهان به خیمه ای می رسد به گمان آنکه کسی در خیمه نیست قصد داخل شدن به خیمه را دارد که ناگهان زنی با خنجرش او را غافلگیر کرده و دستهایش را می بندد. مختار خود را معرفی می کند و اینکه قصد مزاحمت نداشته. زن او را می شناسد و دستهایش را باز می کند. او « دُلهَم» همسر « زهیر بن قین» ،یکی از شهدای کربلاست. مختار دلیل اینکه دُلهم چرا تنها در چنین بیابانی به سر می برد را جویا می شود. دُلهم نذر کرده تا خبر مرگ یزید را نشنود درصحرا بماند. سپس از اینکه چگونه همسرش به حسین پیوست را برای مختار تعریف می کند.
دُلهم تعریف می کند که هنگامی که با زهیر عازم شام بودند با کاروان امام حسین چند بار به طور اتفاقی هم منزل شدند، از آنجا که زهیر دوست نداشت با قافلۀ امام همسر شود با تأخیر حرکت می کرد تا آنکه روزی امام قاصدی را به جانب زهیر می فرستد و از او دعوت می کند تا به دیدارش رود . زهیر فهمیده هدف امام از دیدار با او چیست و از آنجا که قسم خورده مسلمان نباید در برابر مسلمان بجنگد، نمی خواهد دعوت امام را بپذیرد امّا دُلهم با او صحبت کرده و راضیش می کند که روی پسر پیامبر را زمین نیندازد.زهیر به دیدار امام می رود. هنگامی که نزد دُلهم باز می گردد، زهیر دیگر شده و جز در رکاب حسین بودن و همراهیش چیز دیگری نمی خواهد، او راه خود را انتخاب کرده، دُلهم را طلاق می دهد تا مباد یزیدیان به حرم آنکه همسر زهیر است به اوگزندی برسانند . همۀ اموال و دارایی خود را نیز به دُلهم بخشیده و عاشقانه از او جدا می شود. با این حال دُلهم نیز خود را به قافله امام می رساند. او در روز عاشورا شاهد نبرد همسرش زهیر است که با رشادت بسیاری از افراد دشمن را یک تنه از پا در می آورد افراد شمر عقب نشینی می کنند، هنگام اذان ظهر قرار می شود پس از نماز به جنگ ادامه دهند، امّا عمرسعد به تحریک پسر نوجوانش تصمیم می گیرند هنگامی که امام و یارانش در حال نماز خواندن هستند به آنها حمله کرده و آنها را غافلگیر کنند. با این کار عده ای از تیراندازن به امام و یارانش حمله می کنند. عده ای از یاران امام شهید می شوند، زهیر خود را  سپر امام کرده و تیر می خورد و با اینکه زخمی ست باز هم تعداد زیادی از دشمن را می کشد و سرانجام به شهادت می رسد.
دُلهم پس از بازگویی خاطرات سکوت می کند، مختار به حال زهیر غبطه می خورد، هنگام خداحافظی دُلهم از مختار می خواهد با رفتن به مکّه، بت های درون خود را نیز از بین ببرد و انتقام خون حسین و شهدای کربلا را از قاتلین آنها بگیرد.
مختار پس از گذر از بیابانی سخت که کار هر کسی نیست دیگر به مکّه رسیده و در مقابلش کعبه است، سپس طواف می کند. گویی در این سیر و سلوک تازه به باورهای تازه ای  نیز دست یافته است.


ارسال نظر

نام

ایمیل

سایتجمعه 31 دسامبر
888 بازدید