بنام خدا - سایت فرهنگی المعین
شنبه 5 مارس


یا مولای یا صاحب الزمان

به سایت فرهنگی المعین خوش آمدید.

امام صادق (علیه‌ السلام):

مُجَامَلَةُ النّاسِ ثُلْثُ العَقْلِ.

برخورد خوب با مردم، یک سوم خردمندی است.

رسول خدا (صلّی ‌الله ‌علیه ‌وآله):

همه شما از نسل آدم هستید و آدم از خاک است و ارجمندترین شما نزد خدا پرهیزکارترین شما است.

ثبت شده در وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی و مركز توسعه تجارت الكترونیكی وزارت صنعت

استفاده از مطالب سایت فرهنگی المعین در جهت نشر ارزشهای دینی و اسلامی به ویژه ارزشهای شیعی حتی بدون درج منبع مجاز می باشد.

در صورت هر گونه راهنمایی تماس بگیرید

جهت نمایش بهتر مطالب از فایرفاکس FireFox استفاده نمایید

با همکاری و پشتیبانی نیاز جهان Www.NiazeJahan.Net

خلاصه قسمت بیست و دوم (22) مختارنامهReviewed by مدیر سایت المعین (نیاز جهان) on Mar 5Rating:

بن مطیع در کاخ با زبیریان نشست دارند، اُمویان، کسانی مانند شمر ، عمرسعد، شبث نیز در این مجلس حضور دارند، آنها قصد دارند از قیام مختار جلوگیری کنند، عمرسعد از مختار به شدت ترسیده و تدابیر بن مطیع را مسخره می کند و با پرخاش بن مطیع خود را از این ماجرا کنار کشیده و می رود. شبث از بن مطیع می خواهد که با عمرسعد مدارا کند زیرا به کمک او نیاز دارند…


کیان به دیدار مختار می آید و خبر از اتحاد اُمویان و زبیریان می دهد، مختار راجع به عمرسعد می پرسد کیان عنوان می کند که او خود را کنار کشیده است. سپس مختار ، کیان را به دنبال ابراهیم می فرستد.
شبث به دیدار عمرسعد آمده و می خواهد او را راضی کند تا در دفع شر مختار به آنها کمک کند. عمر عصبانی ست و می داند که آل زبیر قصد دارند از آنها سوء استفاده کنند، شبث معتقد است اتحاد با زبیریان بهتر از کشته شدن به دست مــختار است. شبث فکر می کند که نکند عمرسعد قصد دارد با مختار بیعت کند که عمرسعد به شدت انکار می کند،جاریه پنهانی به سخنان آنان گوش می دهد و فکری به ذهنش می رسد.کوفه توسط شرطه ها قرق شده، در خانۀ ابراهیم نیز رفت و آمد زیاد است، ابراهیم با عده ای از جوانان قبیله اش مشق جنگ می کند.

جاریه قصد دارد از خانه خارج شود تا به خانۀ مختار رفته و از او بخواهد که به آنان امان بدهد، پسرش بر مادرش شمشیر می کشد که اجازه ندارد در حالیکه کوفه قرق است از خانه خارج شود، جاریه از رفتار پسرش به شدت عصبانی شده او را کتک می زند، عمرسعد مداخله می کند و قصد دارد مانع رفتن جاریه شود امّا نمی تواند.

در معابر کوفه ابتدا شمر و سپس بن مضارب جلوی جاریه را می گیرد امّا با شناختن او راه را برایش باز می کنند. جاریه به خانۀ مختارمی رسد و نزد ناریه و عمره گریه و زاری می کند، در نهایت قرار می شود مادر مختار وساطت کند. مختار وقتی می فهمد به یک شرط قول امان به عمرسعد می دهد و آن این است که عمر باید متعهد شود که با زبیریان یا اُمویان علیه مختارکاری انجام ندهد، جاریه از مختار می خواهد که امان نامه را کتبی بنویسد، ناریه به جاریه توصیه می کند که به  این قضیه اصرار نکند زیرا ممکن است مختار از تصمیمی که گرفته منصرف شود. در آخر مختار به جاریه می گوید که خوش ندارد دیگر به خانه اش بیاید.

ابراهیم اشتر با شنیدن پیغام مختار تصمیم می گیرد شبانه با افرادش خود را به مختار برساند. در معبری بن مضارب و یارانش درحال گشت هستند، دو گروه بهم می رسند، بن مضارب قصد دارد ابراهیم را دستگیر کند، اباقطن قصد دارد وساطت کند تا درگیری بوجود نیاید که ابراهیم با پرتاب نیزه ای بن مضارب را می کشد. پسر بن مضارب در حالیکه عزادار است خبر را به بن مطیع می رساند، بن مطیع نگران می شود.
ابراهیم به نزد مختار آمده و با فهمیدن خبر مرگ بن مضارب قصد دارد قیام را علنی کند با آتش روشن کردن بر بامهای خانه ها در کوفه این کار را انجام می دهند. بن مطیع هراسان از سرو صداهای بلند شده از باروی کاخ به شهر می نگرد و از دیدن شعله های آتش به شدت ترسیده و حیران است.

مختار و ابراهیم و بن کامل منتظرند که کیان به همراه یاران ایرانی خود که حدود سه هزار نفر هستند به آنها برسد، ابراهیم به مختار از بابت دعوای عرب و عجم هشدار می دهد که ممکن است همین اتحاد با ایرانیان کوفیان را علیه مختار بشوراند. بن مطیع در مسجد کوفه سخنرانی می کند و قیام مختار را به همراه عده ای برده و مجوس بدعت خوانده و مردم را علیه مختار تحریک می کند.
مختار به همراه یارانش نماز می خوانند، عبیده به نماز نرسید. او به مختار خبرمی دهد که شبث و شمر با یارانشان بسیاری از معابر کوفه را قرق کرده اند و اینکه یاران عجم مختار را علم عثمان کرده تا کوفیان علیه مختار وارد جنگ شوند. شبث نیز در مسجد کوفه مستقر شده، هنگام صبح بن مطیع با وعدۀ منصب دوباره شمر را تشویق به جنگ می کند.

از سوی دیگر مختار برای یارانش سخنرانی می کند و امید را به لشکرش تزریق می کند، او لشکرش را درسه جناح متمرکز می کند و توصیه های جنگی را به افرادش می کند و قرار می شود سه گروه در جلوی کاخ کوفه به هم برسند.


ارسال نظر

نام

ایمیل

سایتشنبه 5 مارس
1,035 بازدید