بنام خدا - سایت فرهنگی المعین
دوشنبه 14 مارس


یا مولای یا صاحب الزمان

به سایت فرهنگی المعین خوش آمدید.

امام صادق (علیه‌ السلام):

مُجَامَلَةُ النّاسِ ثُلْثُ العَقْلِ.

برخورد خوب با مردم، یک سوم خردمندی است.

رسول خدا (صلّی ‌الله ‌علیه ‌وآله):

همه شما از نسل آدم هستید و آدم از خاک است و ارجمندترین شما نزد خدا پرهیزکارترین شما است.

ثبت شده در وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی و مركز توسعه تجارت الكترونیكی وزارت صنعت

استفاده از مطالب سایت فرهنگی المعین در جهت نشر ارزشهای دینی و اسلامی به ویژه ارزشهای شیعی حتی بدون درج منبع مجاز می باشد.

در صورت هر گونه راهنمایی تماس بگیرید

جهت نمایش بهتر مطالب از فایرفاکس FireFox استفاده نمایید

با همکاری و پشتیبانی نیاز جهان Www.NiazeJahan.Net

خلاصه قسمت بیست و سوم (23) مختارنامهReviewed by مدیر سایت المعین (نیاز جهان) on Mar 14Rating:

 

مختار از یک طرف و ابراهیم از سوی دیگر وارد معابر کوفه می شوند، ابراهیم در مسیرش به همراه رفاعه با گروهی از شرطه ها مواجه می شود…

ابراهیم با قدرت هر چه تمام با آنها می جنگد. از طرفی برای شمر خبر شکست از ابراهیم و همچنین مرگ بن مضارب را می دهند، شمر عصبانی می شود،بن مطیع او را احضار می کندو شبث نیز حضور دارد بن مطیع با وعده و وعید از آنها می خواهد که با رشادت بجنگند.
مختار، ابراهیم، بن انس از سه طرف وارد کوفه می شوند، مختار نگران تیراندازان است امّا کیان به مختار می گوید که بسیاری از آنان از نیروهای خودی هستند. ابراهیم نیز با گروه پسر بن مضارب مواجه می شود و در نبرد پسر بن مضارب را می کُشند، در جبهۀ دیگر بن انس با دشمنان درگیر شده، در کل اوضاع به نفع یاران مختار است. امّا در جبهه ای که بن اَنس مشغول است اوضاع وخیم می شود، یکی از یاران بن انس کشته می شود و آنها مجبور می شوند عقب نشینی کنند، چند نفر از آنها را نیز اسیر کرده به نزد شبث می آورند، شبث دستور کشتن آنها را می دهد .

کیان و بن کامل پیروزمندانه به نزد مختار می آیند. شمر به کاخ نزد بن مطیع می آید، بن مطیع از شکست او عصبانی شده و او را در حالیکه به شدت نگران است ملامت می کند. مختار از سوی دیگر از بن کامل می خواهد تا به کمک بن انس برود، او نیز می خواهد پیغامی را برای ابراهیم بفرستد.

مختار و یارانش توسط نیروهای «بن حجاج زبیدی» محاصره شده اند. مختار ازکیان می خواهد به ابراهیم خبر دهد که به جلوی دارالاماره کوفه نرود و از پشت  به نیروهای بن حجاج حمله کند. ابراهیم در جای دیگری درکوفه به همراه سائب و یارانش با قدرت می جنگند، کیان خبرمحاصره شدن مختار را به ابراهیم می دهد. بن حجاج و شبث از نتیجه ای که گرفته اند راضی هستند آنها پیروزی بر مختار را نزدیک می بینند که ناگهان متوجه می شوند ابراهیم اشتر آنها را محاصره کرده اند و فرار می کنند و به کاخ می روند. بن مطیع به شدت ناراحت است که چرا به امثال شمر اطمینان کرده و با مختار کنار نیامده است.

مختار به همراه ابراهیم و یارانش به جلوی دارالاماره رسیده و آن را محاصره می کنند، مختار به کاخ نشینان امان می دهد و همین رُفاعه را بدبین می کند که تکلیف قاتلین حسین چه می شود. بن مطیع نیز به کمک « اباقطن» در لباس زنانه ازکاخ کوفه خارج شده و می گریزد و به خانۀ ابوموسی اشعری می رود. شمر و شبث متوجه فرار او می شوند، شمر نیز قصد فرار دارد امّا شبث ترجیح می دهد بــماند و با مختار بیعت کند. در بیرون از کـاخ مختار و یارانش مشغول خواندن نماز هستند،

شبث از کاخ بیرون آمده و با مختار بیعت می کند، رفاعه به شدت ناراضی ست که چرا مختار آنقدر تعلل کرد که شمر و … فرار کنند . کاخ تسلیم مختارمی شود،مختاراز خادم کاخ «ابومفلس» می خواهد که تخت کوفه را برداشته و مسندی ساده به جای آن بگذارند.


ارسال نظر

نام

ایمیل

سایتدوشنبه 14 مارس
1,025 بازدید