بنام خدا - سایت فرهنگی المعین
جمعه 24 ژوئن


یا مولای یا صاحب الزمان

به سایت فرهنگی المعین خوش آمدید.

امام صادق (علیه‌ السلام):

مُجَامَلَةُ النّاسِ ثُلْثُ العَقْلِ.

برخورد خوب با مردم، یک سوم خردمندی است.

رسول خدا (صلّی ‌الله ‌علیه ‌وآله):

همه شما از نسل آدم هستید و آدم از خاک است و ارجمندترین شما نزد خدا پرهیزکارترین شما است.

ثبت شده در وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی و مركز توسعه تجارت الكترونیكی وزارت صنعت

استفاده از مطالب سایت فرهنگی المعین در جهت نشر ارزشهای دینی و اسلامی به ویژه ارزشهای شیعی حتی بدون درج منبع مجاز می باشد.

در صورت هر گونه راهنمایی تماس بگیرید

جهت نمایش بهتر مطالب از فایرفاکس FireFox استفاده نمایید

با همکاری و پشتیبانی نیاز جهان Www.NiazeJahan.Net

خلاصه قسمت سی و چهارم (34) مختارنامهReviewed by مدیر سایت المعین (نیاز جهان) on Jun 24Rating:

ابن حُرّ به لشکر مصعب پیوسته و مصعب او را فرماندۀ گروهی از لشکریان خود می کند، ابراهیم نیز به مختار نامه می نویسد که خطر حملۀ مروانیان وجود دارد و نمی تواند موصل را ترک کند، مختار برایش نامه می نویسد که حملۀ مروانیان احتمال است، دشمن اصلی آنها زبیریان هستند از ابراهیم    می خواهد به جانب بصره برود، ابراهیم تمّرد کرده و در موصل می ماند. در کوفه زبیریان سعی دارند با ایجاد تفرقه میان مردم و احتکار، مردم را به جان هم بیندازند، سائب عده ای این محتکران را به نزد مختار آورده و مدارکی دارد که تاجران با عاملان دشمن معامله کردند تا جنگ داخلی در کوفه به راه بیندازند، مختار دستور می دهد تمام انبار تجار ثبت و ضبط شود، اسماعیل و سائب نیز بر تقسیم آذوقه برای مردم نظارت می کنند.

مختار بن شمیط را با لشکری به نخیله می فرستد تا در مقابل زبیریان ایستادگی کنند، خبر را به گوش مصعب می رسانند، ابن حُرّ عنوان میکند که اغلب سپاه آنان ایرانی هستند. پس سعی می کند با دعوای عرب و عجم در اردوی بن شمیط توسط یک مزدور زبیری در سپاه مختار تفرقه بیندازد، مزدور زبیریان توسط یک ایرانی در سپاه بن شمیط دستگیر می شود، کیان و بن کامل می فهمند که او از جانب زبیریان مأمور شده تا در سپاه تفرقه بوجود آورد، بن شمیط دستور می دهد مزدور را مُثله کرده و به اردوی مصعب بفرستند.


ارسال نظر

نام

ایمیل

سایتجمعه 24 ژوئن
990 بازدید